Pielęgnacja betonu w okresie letnim
Warunki letnie i okres podwyższonej temperatury zewnętrznej wymagają specjalnego podejścia przy produkcji, transporcie, wbudowywaniu mieszanki betonowej i pielęgnacji betonu. Każdy z tych etapów jest ważny, a brak należytej staranności przy wykonywaniu opisanych czynności może doprowadzić do negatywnych skutków dla produkowanej i transportowanej mieszanki betonowej, a w konsekwencji także wykonywanej konstrukcji.
W myśl normy PN-B-06265:2018-10 krajowego uzupełnienia PN-EN 206+A1:2016-12 warunki podwyższonej temperatury to takie, w których średnia dobowa temperatura jest wyższa niż 25 stopni Celsjusza (według wzoru, który zakłada uwzględnienie średniej temperatury z godziny 07:00, 13:00 i 21:00).
Wysoka temperatura, nasłonecznienie, niska wilgotność powietrza, wietrzna pogoda, mają bardzo duży wpływ na proces wbudowywania mieszanki betonowej i dojrzewania betonu w konstrukcji.
Zasady betonowania i pielęgnacji w warunkach letnich
Bezpieczeństwo i trwałość konstrukcji wykonywanych w okresie letnim i podwyższonej temperatury zależy od rodzaju działań podjętych przez producenta betonu i wykonawcę robót.
1) Odpowiedni dobór składników betonu i składu mieszanki
- beton o wolniejszym rozwoju wytrzymałości w czasie
- zastosowanie cementu o wolniejszym przyroście wytrzymałości/niższym cieple hydratacji
- stosowanie dodatków mineralnych typu II (np. popiół lotny)
- zastosowanie domieszek opóźniających wiązanie/twardnienie betonu
Domieszki opóźniające wiązanie spowalniają hydratację cementu, przez co wydłużają czas do początku wiązania. Skutkiem opóźnienia jest zmniejszenie szybkości wydzielania ciepła (zmian temperatury) w czasie. Pozwala to, oprócz kontroli czasu wiązania, na zmniejszenie efektu samonagrzewania.
2) Właściwe przygotowanie do betonowania
Przygotowanie:
- analiza pogody, wybór optymalnego czasu przeprowadzenia prac z uwagi na panującą temperaturę - przy średniej dobowej przekraczającej 25 stopni Celsjusza zalecane jest wstrzymanie się od betonowania w godzinach południowych (11:00-17:00)
- przygotowanie dokładnego planu betonowania uwzględniającego m.in. godzinę rozpoczęcia i zakończenia betonowania, częstotliwość przejazdu betonowozów, ilość mieszanki betonowej w poszczególnych betonowozach, sposób przeprowadzenia i rodzaj pielęgnacji
- przygotowanie podłoża, na którym ma być mieszanka betonowa w taki sposób, aby zminimalizować ryzyko utraty wody z mieszanki betonowej
- obniżenie temperatury zbrojenia i szalunków przez np. polewanie wodą, osłonę przed nasłonecznieniem
- rozpoczęcie betonowania jak najszybciej po zakończeniu prac przygotowawczych
3) Odpowiedni sposób prowadzenia betonowania
Prowadzenie betonowania:
- w godzinach nocnych lub porannych
- w sposób ciągły, minimalizując w ten sposób ryzyko przeschnięcia powierzchni betonu i powstania tzw. "zimnych styków"
- niedopuszczenia do przerw w betonowaniu i przestojów betonomieszarek
- natychmiastowe rozpoczęcie pielęgnacji na już wykonanych elementach
4) Ochrona i pielęgnacja młodego betonu w konstrukcji
Ochrona i pielęgnacja:
- pielęgnacja wodna - zraszanie powierzchni betonu mgięłką wodną, utrzymanie powierzchni betonu zauważalnie mokrej
- układanie na powierzchni betonu mokrych mat i zabezpieczenie ich przed wyschnięciem
- pokrywanie powierzchni mokrego betonu folią budowlaną, która powinna być zabezpieczona przy krawędziach i złączach
- stosowanie preparatów pielęgnujących o ustalonej przydatności
Pamiętaj!
Do pielęgnacji wodnej nie wolno stosować zimnej wody wodociągowej, gdyż powoduje to powstanie rys i spękań na skutek szoku termicznego! Stosowanie domieszek opóźniających nie zwalnia z prowadzenia pielęgnacji!
Poza sposobem pielęgnacji ważny jest minimalny czas jej trwania. Jest on uzależniony od temperatury powierzchni betonu oraz rozwoju wytrzymałości na ściskanie, które determinują procent powierzchniowej wytrzymałości betonu w stosunku do jego wytrzymałości charakterystycznej.
Dowiedz się więcej z naszej broszury - pobierz tutaj