KONKURS PRAC DYPLOMOWYCH

Kreuj zieloną przyszłość z Cemex Edycja IV

Cel konkursu Kreuj zieloną przyszłość z Cemex

Celem Konkursu jest wyłonienie najlepszych prac dyplomowych, koncentrujących się na innowacyjnych rozwiązaniach technologicznych i produktowych w branży budowlanej, które przybliżą nas do osiągnięcia celów klimatycznych wskazanych w Europejskim Zielonym Ładzie.

Poszukujemy prac dyplomowych w co najmniej jednym z poniższych obszarów tematycznych:

  • Działania w celu redukcji CO2 w łańcuchu wartości 5C (5 punktów: klinkier, cement, beton, budownictwo, rekarbonatyzacja),
  • Ekologiczne i innowacyjne rozwiązania materiałowe ograniczające wykorzystanie zasobów naturalnych (surowce alternatywne lub z recyklingu),
  • Gospodarka o obiegu zamkniętym: zagospodarowanie surowców odpadowych, przywrócenie materiałów do obiegu,
  • Optymalizacja i poprawa efektywności procesów produkcyjnych oraz produktów.

Kryteria oceny prac konkursowych

Zgłoszone prace konkursowe będą oceniane przez Jury Konkursu według 3 kategorii:

  • Poprawność merytoryczna i zgodność z kategorią zagadnień konkursowych oraz kompletność przedstawienia zagadnienia,
  • Oryginalność w zakresie problematyki i/lub rozwiązań technicznych,
  • Możliwość aplikacji opisanych rozwiązań w sektorze budowlanym.

 

Kogo zapraszamy do udziału w konkursie?

Do Konkursu mogą być zgłoszone prace dyplomowe (licencjackie, inżynierskie, magisterskie, podyplomowe) obronione od września 2023 do marca 2025. Do Konkursu nie będą przyjmowane prace dyplomowe powstałe z inicjatywy i/lub we współpracy z firmą Cemex Polska.

Przebieg konkursu

Konkurs „Kreuj zieloną przyszłość z CEMEX” realizowany jest w 2 etapach:

 

ETAP I - Zgłoszone przez Uczestników streszczenia prac dyplomowych będą oceniane przez Jury Konkursu w 2 kategoriach:

  • Poprawność merytoryczna i zgodność z kategorią zagadnień konkursowych
  • Innowacyjność i oryginalność tematu

 

Do II etapu Konkursu zostanie zakwalifikowanych 10 najlepiej ocenianych przez Jury Konkursu prac dyplomowych. O przejściu do drugiego etapu Konkursu Uczestnicy zostaną poinformowani do dnia 5 kwietnia 2025 roku poprzez wiadomość przesłana na wskazany w zgłoszeniu adres e-mail.

 

ETAP II - W drugim etapie Uczestnik Konkursu zostanie poproszony o przesłanie w terminie do 30 kwietnia 2025 roku:

  • Pracy dyplomowej w formie elektronicznej w formacie .pdf,
  • Skanu/zdjęcia zaświadczenia o obronie pracy dyplomowej wystawionego przez dziekanat,
  • Prezentacji w Power Point.

 

Termin przesłuchań zostanie podany z odpowiednim wyprzedzeniem. Prezentacja prac przed Jury i Kapitułą Konkursu odbędzie się najpóźniej do dnia 30 czerwca 2025 r.

Jury i Kapituła Konkursu wyłonią 3 najlepsze prace, a Autorzy nagrodzonych prac zostaną poinformowani pisemnie drogą elektroniczną na wskazany w zgłoszeniu adres e-mail o przyznanej nagrodzie w Konkursie.

Ogłoszenie wyników

 

Ogłoszenie wyników Konkursu, wręczenie nagród i wyróżnień odbędzie się podczas uroczystości zorganizowanej przez Cemex Polska Sp. z o.o. o której Zwycięzcy zostaną poinformowani z odpowiednim wyprzedzeniem. Wszyscy Zwycięzcy będą mieć możliwość zaprezentowania wyników swojej pracy podczas wydarzenia zorganizowanego przez Cemex.

Nagrody w konkursie

Kapituła Konkursowa przyzna 3 nagrody:

  • Pierwsze miejsce – 7 tys. zł
  • Drugie miejsce – 5 tys. zł
  • Trzecie miejsce – 3 tys. zł

Organizator dopuszcza również przyznanie wyróżnień. Nagrody i wyróżnienia są potwierdzane dyplomem. Zwycięzca Konkursu będzie również promowany w branżowej prasie.

 

Organizator przewidział również dodatkowe nagrody finansowe dla promotorów prac dyplomowych, które otrzymały nagrody główne:

  • Pierwsze miejsce – 3,5 tys. zł
  • Drugie miejsce – 2,5 tys. zł
  • Trzecie miejsce – 1,5 tys. zł

Jak zgłosić swój udział w konkursie?

Zgłoszenie pracy dyplomowej (licencjackiej, inżynierskiej, magisterskiej, podyplomowej) odbywa się w I etapie Konkursu poprzez dedykowany formularz. Do formularza należy dołączyć streszczenie pracy dyplomowej zgodnie ze wskazanym formatem ustalonym przez organizatora. Streszczenia prac przesłane w innym formacie nie zostaną zakwalifikowane do oceny. Prace konkursowe za pośrednictwem formularza należy przesłać do dnia 16.03.2025 roku.

 

Zgłoszenie do udziału w konkursie powinno zawierać oświadczenie o treści „Oświadczam, że zapoznałem/am się z Regulaminem Konkursu prac dyplomowych „Kreuj zieloną przyszłość z Cemex Edycja 2024” organizowanego przez Cemex Polska sp. z o.o. z/s w Warszawie i akceptuję wszystkie zawarte w nim warunki oraz klauzulę dotyczącą przetwarzania danych osobowych zamieszczonych na stronie: www.cemex.pl/konkurs-dla-studentow"

 

Formularz zgłoszeniowy

 

Najważniejsze daty:

 

  • Rejestracja zgłoszeń w systemie do 16.03.2025.
  • Ogłoszenie Uczestników zakwalifikowanych do Etapu II do 5 kwietnia 2025.
  • Przesłanie plików przez Uczestników zakwalifikowanych do Etapu II do 30 kwietnia 2025.
  • Uczestnicy zakwalifikowani do Etapu II zaprezentują swoje prace przed Jury i Kapitułą Konkursu do końca czerwca 2025 roku. Dokładny termin zostanie ustalony z każdym z Uczestników indywidualnie.

 

Zaprezentuj swoją pracę i daj się poznać w branży materiałów budowlanych dzięki wyróżnieniu od Cemex! 

 

Z Cemex warto myśleć proekologicznie i innowacyjnie. Jak podkreśla Olimpia Zielonkowska (AGH), zdobywczyni głównej nagrody w III edycji konkursu:

Zdobycie I miejsca w III edycji konkursu organizowanego przez firmę Cemex Polska „Kreuj zieloną przyszłość z Cemex” to dla mnie ogromne wyróżnienie i motywacja do dalszej pracy oraz rozwijania swoich umiejętności, które nabywam studiując na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Ceramiki Akademii Górniczo Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie oraz odbywając staże w cementowniach. Możliwość prezentacji efektów mojej pracy inżynierskiej pt.: "Badanie wpływu mielonego węglanu wapnia na właściwości cementów wieloskładnikowych zawierających mielony granulowany żużel wielkopiecowy" i jej ocena przez konkursowe jury, w skład którego wchodzą niekwestionowane autorytety z branży, dała mi możliwość weryfikacji czy objęta przeze mnie tematyka badawcza ma odzwierciedlenie w potrzebach tej gałęzi przemysłu”.

 

Środowisko naukowe przyczynia się do realizacji strategii Future in Action Cemex

 

Konkurs na najlepsze prace dyplomowe wpisuje się w realizację ambitnej strategii Cemex „Future in Action”. Jej celem jest redukcja emisji dwutlenku węgla (CO2) o co najmniej 55% do 2030 r. w zakładach Cemex w Europie. Poszukujemy i promujemy innowacyjne rozwiązania oraz koncepcje , które przyczynią się do osiągnięcia tego celu. Wierzymy, że współpraca z uczelniami, studentami i absolwentami jest jedną z dróg do osiągnięcia naszego dążenia do niskoemisyjnej przyszłości.

Przeczytaj więcej o strategii Future in Action Cemex i poznaj nasze produkty przyczyniające się do obniżenia emisji CO2 w budownictwie. – https://www.cemex.pl/future-in-action

 

 

Dokumenty do pobrania

 

Regulamin konkursu

 

Konkurs Kreuj Zieloną Przyszłość - edycja pierwsza

Konkurs Kreuj Zieloną Przyszłość - edycja druga

Konkurs Kreuj Zieloną Przyszłość - edycja 

 

Kontakt

 

Pytania dotyczące konkursu należy nadsyłać w trakcie trwania naboru wniosków konkursowych na adres agnieszka.garbacz@cemex.com

 

Najczęściej zadawane pytania

 

Czy poprzez formularz należy wgrać oryginalne streszczenie przygotowane do APD (Archiwum Prac Dyplomowych)?

Streszczenie może być zmodyfikowane. Prosimy o przesyłanie streszczeń w języku polskim.

Czy zgłoszenia obejmują tylko prace w j. polskim? Czy należy przetłumaczyć zgłoszenie z języka angielskiego na język polski?

Nie ma konieczności tłumaczenia pracy na język polski. Akceptujemy prace w języku angielskim.

Temat mojej pracy pasuje do kilku kategorii konkursowych. Co zrobić w takiej sytuacji? Czy wybór kategorii wpływa na ocenę pracy?

Prosimy wskazać kategorię, która jest najbliższa tematowi pracy. Wybór kategorii nie wpływa na ocenę pracy.

Jaka jest dopuszczalna maksymalna ilość znaków streszczenia i czy oświadczenie, które należy zamieścić w formularzu zgłoszeniowym, również wlicza się w limit znaków?

Zgodnie z regulaminem prosimy o przesłanie streszczenia do maksymalnie 2000 znaków ze spacjami. Wspomniane oświadczenie nie jest wliczane do limitu (w formularzu jest treść oświadczenia do „odznaczenia”).

Czy doktorant polskiego uniwersytetu, który obronił swoją pracę poza granicami Polski (na zagranicznym uniwersytecie) może wziąć udział w konkursie?

Tak, do konkursu przyjmujemy zgłoszenia prac obronionych także poza Polską.