Zaprawa tynkarska cementowo-wapienna – tynk maszynowy szary CX-T450

Zaprawa tynkarska cementowo-wapienna – tynk maszynowy szary CX-T450

Zaprawa tynkarska cementowo-wapienna – tynk maszynowy szary CX-T450

Zastosowanie

Do maszynowego wykonywania wewnętrznych wypraw tynkarskich o powierzchni kategorii III i wytrzymałości na ściskanie kategorii CS I, na ścianach i sufitach, niezależnie od wilgotności pomieszczeń. Stanowi bardzo dobry podkład pod okładziny ceramiczne, tynki dekoracyjne, gładzie i farby. Szczególnie polecany do pomieszczeń o podwyższonych wymaganiach sanitarnych ze względu na odporność na zagrzybianie. Zalecana grubość warstwy tynku: od 10 do 15 mm. Tynk można narzucać również ręcznie. Uziarnienie do 1,0 mm.

Rodzaj podłoża

Mury z cegieł i pustaków ceramicznych, silikatowych, bloczków z betonu komórkowego oraz ściany i stropy z betonowych elementów prefabrykowanych. Stare, niezwietrzałe tynki cementowo-wapienne, tynk podkładowy CEMEX CX-T510.

Przygotowanie podłoża

Podłoże musi być czyste, nośne, suche oraz wolne od zanieczyszczeń, pyłu i tłustych plam. Stare i mocne tynki oczyścić z warstw malarskich, szczeliny poszerzyć, ubytki i nierówności uzupełnić zaprawą wyrównawczą CEMEX CX-Z730. Słabe tynki wzmocnić gruntem głęboko penetrującym CEMEX CX-G880, bardzo nasiąkliwe gruntem do chłonnych podłoży CEMEX CX-G750 lub wykonać obrzutkę wstępną tynkiem podkładowym CEMEX CX-T510. Ściany z betonu komórkowego oraz z cegieł i bloczków silikatowych nie wymagają wcześniejszego zagruntowania, jak również wykonania obrzutki wstępnej. Przed narzuceniem tynku należy je obficie zmoczyć wodą. Na innych podłożach wykonać obrzutkę wstępną tynkiem podkładowym CEMEX CX-T510 lub zastosować grunt na podłoża betonowe. Miejsca narażone na powstawanie rys, na przykład sąsiadujące ze sobą różne materiały konstrukcyjne, naroża otworów budowlanych itp. należy wzmocnić siatką zbrojącą z włókna szklanego o oczkach 10 mm, zatapiając ją w zaprawie wyrównawczej CEMEX CX-Z730.

Sposób użycia

Tynk narzucać dostępnymi na rynku agregatami tynkarskimi z pojedynczą komorą mieszania na całe podłoże przewidziane do obrobienia w ciągu jednego cyklu roboczego. Po narzuceniu ściągnąć tynk łatą typu H, uzupełnić ewentualne ubytki i wyrównać całą powierzchnię łatą. Tak obrobioną powierzchnię pozostawić na około 6-12 godzin (w zależności od chłonności podłoża, temperatury i wilgotności powietrza), aż do wstępnego związania tynku. Tynk powinien być na tyle związany, żeby pod drugą łatą nie następowało wyrywanie zbyt świeżego tynku lecz jego osypywanie. Wyrównać ponownie bardzo dokładnie całą powierzchnię łatą trapezową, zrosić wodą i zatrzeć pacą styropianową lub jeżeli jest dostatecznie twardy za pomocą ostrej gąbki tynkarskiej. W celu uzyskania drobnej faktury tynk obrabiać suchą pacą z drobną, miękką gąbką lub z filcem. Idealnie gładką i równą powierzchnię uzyskuje się stosując zacieraczki mechaniczne.

Dane techniczne

Skład: mieszanina cementu, wapna i piasku oraz dodatków mineralnych i domieszek.
Gęstość nasypowa ok. 1,3 kg/dm3
Właściwa ilość wody * ok. 6 dm3/30 kg
ok. 0,2 dm3/kg
Czas zużycia ok. 1 godz.
Czas przerwy w tłoczeniu świeżego tynku do 30 min.
Przyczepność ≥ 0,25 MPa
Reakcja na ogień klasa A1
Zawartość chlorków ≤ 0,1% Cl
Uziarnienie do 1,0 mm
Wydajność ok. 22 dm3 z 30 kg
ok. 0,75 dm3 z 1 kg
Zużycie ok. 1,3 kg/m2/mm
* Przy narzucie mechanicznym – ustalić doświadczalnie dla każdego typu agregatu
Dokument odniesienia: PN-EN 998-1:2012.
Posiada atest PZH.
PKWiU: 23.64.10.0.
Zawartość chromu (VI) rozpuszczalnego w wodzie poniżej 2 ppm.

Pliki do pobrania

Karta produktu
Karta charakterystyki
Deklaracja właściwości użytkowych
Atest PZH