Poznaliśmy laureatów konkursu CEMEX „Młoda Architektura dla Miasta Chełma”
W pierwszej edycji konkursu wyłoniono trzy zwycięskie prace. Nagroda główna przypadła projektowi o nazwie „Muszla koncertowa w Ogrodzie Jordanowskim” autorstwa Dominika Łuniewskiego. Autorzy kolejnych dwóch najlepszych prac otrzymali wyróżnienia – jest to projekt „Spotkajmy się na Huśtawce - skwer przy ul. Pocztowej” autorstwa Krzysztofa Krupy i Alicji Kot oraz projekt „Miejskie Górki” autorstwa Karoliny Szczygieł, zgłoszony w kategorii „Open”.
Dla zwycięzcy i wyróżnionych zostały przewidziane nagrody pieniężne. Laureat pierwszego miejsca otrzymał możliwość zrealizowania wywiadu dla magazynu Builder. Natomiast wszyscy autorzy wyróżnionych prac otrzymali zaproszenie na warsztaty „Dzień Młodego Architekta” w ramach VII edycji wydarzenia Builder4YoungArchitects 2019/20. Oficjalne wręczenie nagród odbyło się 5 grudnia br. w Chełmie podczas uroczystości obchodów Barbórki.
Konkurs miał na celu zgromadzenie i wyróżnienie najciekawszych pomysłów na realizację atrakcyjnych elementów małej architektury miejskiej w Chełmie. Przez dwa miesiące studenci architektury mogli przesyłać swoje prace w ramach jednej z dwóch kategorii: powiązanej z konkretnymi lokalizacjami oznaczonymi w regulaminie oraz w kategorii „Open”, która umożliwiła stworzenie autorskich pomysłów w dowolnie wybranej lokalizacji miasta. Warunkiem konkursowym było wykorzystanie w projekcie produktów firmy CEMEX, w tym cementu, grysów czy kory kamiennej lub otoczaków.
Prace konkursowe zostały ocenione przez jury w składzie: Jakub Banaszek, Prezydent Miasta Chełm, Tadeusz Radzięciak, Dyrektor Pionu Produkcji i Technologii Cementu oraz Członek Zarządu CEMEX Polska, Marek Ździebłowski, wydawca magazynu „Builder” oraz projektantka wnętrz i architekt – Edyta Utlińska. Prace były oceniane pod kątem kompozycji i wpisania się w przestrzeń miejską, funkcjonalności i trwałości rozwiązań. Bardzo ważnymi walorami były także estetyka, oryginalność i nowatorskie podejście do tematyki konkursu oraz wykorzystanie materiałów CEMEX w projektach.
„Wyróżnione prace w ponadprzeciętny sposób wpisały się w wymagania konkursowe. Wszystkie konkursowe prace reprezentowały bardzo wysoki poziom pod kątem zarówno wiedzy architektonicznej, jak i kreatywności, dlatego zadanie jury nie było łatwe. Laureaci konkursu celnie zdiagnozowali potrzeby miasta Chełma i zaprezentowali bardzo ciekawe pomysły, umiejętnie wplatając w nie produkty specjalistyczne firmy CEMEX” – powiedziała Dominika Sztuka-Arak, koordynator konkursu po stronie CEMEX Polska.
Laureaci 2 miejsca odebrali nagrodę od Dyrektora Cementowni Chełm, Tadeusza Radzięciaka (z lewej) oraz wiceprezydenta Miasta Chełm, Daniela Domoradzkiego (z prawej).
1 miejsce „Muszla koncertowa w Ogrodzie Jordanowskim” - Dominik Łuniewski
2 miejsce „Spotkajmy się na Huśtawce - skwer przy ul. Pocztowej” - Krzysztof Krupa i Alicja Kot
3 miejsce „Miejskie Górki” – Karolina Szczygieł (kategoria Open)