40 pustułek opuściło cementownie CEMEX w 2021 roku
Pustułka (Falco tinnunculus), jest niewielkim sokołem objętym w Polsce ścisłą ochroną gatunkową, a zgodnie z obowiązującym Rozporządzeniem Ministra Środowiska wymaga dodatkowo ochrony czynnej, czyli pomocy ze strony człowieka. Zaniepokojenie spadającą liczebnością Falco tinnunculus w Polsce potwierdzają również ornitolodzy-pasjonaci z gdańskiego Stowarzyszenia dla Pustułek i Jerzyków, którzy na zaproszenie CEMEX Polska przeprowadzili w tym roku badania pustułek w zakładach należących do firmy.
Jednym z najistotniejszych powodów zmniejszenia liczebności pustułki jest brak odpowiednich miejsc gniazdowania. By wspomóc populację tego gatunku, CEMEX Polska zamontował w swoich cementowniach w Chełmie i Rudnikach specjalne budki lęgowe. Te sztuczne miejsca gniazdowania nie tylko umożliwiają ptakom coroczne złożenie jaj, lecz dzięki swojej budowie zapewniają im również bezpieczeństwo.
- Prowadzony od 10 lat przez CEMEX Polska projekt ochrony pustułki przyczynił się do wyklucia szacunkowo aż 200 młodych ptaków. – mówi Monika Wosik, Dyrektor Ochrony Środowiska i Zrównoważonego Rozwoju w CEMEX Polska. – W tym roku dołączyło do nich 40 kolejnych osobników, 25 w Chełmie i 15 w Rudnikach – dodaje.
W ramach prowadzonego w 2021 roku projektu badania ekologii pustułki, CEMEX zdecydował się na zaobrączkowanie jedenastu piskląt, a także na założenie jednemu z ptaków nadajnika GPS, który pozwala pozyskać większą ilość danych niż tradycyjne obrączki ornitologiczne. Pustułka o kodzie obrączki 13Y, która w ramach przeprowadzonego przez CEMEX konkursu, zyskała imię Aurora, przez ponad dwa miesiące była monitorowana za pomocą specjalnej aplikacji. W tym czasie pokonała aż półtora tysiąca kilometrów. Długość trasy jak na około trzymiesięcznego ptaka wydaje się imponująca. Aurora pod koniec czerwca opuściła Chełm, by migrując przez województwo mazowieckie i podlaskie, udać się na Białoruś, skąd zdecydowała się wrócić na Lubelszczyznę. Niestety nie udało jej się ponownie dotrzeć do cementowni, w której przyszła na świat, ponieważ jak większość młodych przedstawicieli tego gatunku zginęła. Przeżywalność pustułek w pierwszym roku życia ocenia się zaledwie na 20-50%. Te wysoko niepokojące dane potwierdzają, jak ważne są wszelkie działania podejmowane w celu ochrony tego gatunku.
Sezon 2021 był bardzo udany, zarówno jeżeli chodzi o ilość ptaków, które przyszły na świat w zakładach CEMEX, jak i o zakres danych, które udało się o nich uzyskać. Obecnie pustułki opuściły budki lęgowe w cementowniach i powrócą do nich dopiero w marcu. Firma jednak już przygotowuje się na kolejny rok, w trakcie którego planuje dalsze działania w ramach prowadzonego projektu. Tymczasem szczegółowe informacje o minionym sezonie lęgowym wraz ze zdjęciami zakładowych pustułek można oglądać na stronie internetowej https://www.cemex.pl/ochrona-pustulek
O CEMEX Polska
CEMEX to globalna firma z branży materiałów budowlanych, która troszczy się o lepszą przyszłość dla kolejnych pokoleń, dzięki zrównoważonym produktom i rozwiązaniom. Poprzez nieustanne innowacje oraz szeroko zakrojone prace badawcze i rozwojowe, firma dąży do osiągnięcia neutralności klimatycznej. CEMEX to lider gospodarki o obiegu zamkniętym w sektorze budowlanym, a dzięki wdrażaniu nowych technologii, jest również pionierem w zakresie wykorzystania paliw alternatywnych i surowców wtórnych w procesach produkcyjnych. CEMEX oferuje cement, beton towarowy, kruszywa oraz rozwiązania urbanizacyjne na rozwijających się rynkach całego świata, a międzynarodowy zespół świadczy na rzecz klientów wysokiej jakości usługi, wykorzystując technologie cyfrowe. Więcej informacji na stronie: www.cemex.pl