CEMEX ogłasza zakończenie budowy Farmy wiatrowej EURUS
26 stycznia, 2010
- Farma EURUS została opracowana wspólnie przez firmy CEMEX i ACCIONA. Zaopatrzona jest w 167 turbin wiatrowych o mocy 1,5 megawata (MW) każda, wybudowanych z wykorzystaniem technologii ACCIONA Windpower. Farma wiatrowa jest efektem inwestycji w wysokości 550 milionów US$ (około 367 milionów Euro)
- Moce produkcyjne farmy EURUS to 250 MW energii
- Farma EURUS pozwala na zmniejszenie emisji CO2 o około 600 tysięcy ton metrycznych każdego roku
MONTERREY, MEKSYK, 23 listopada 2009 r. – firma CEMEX, S.A.B. de C.V. (NYSE: CX) ogłosiła dzisiaj, że 15 listopada zakończono instalację 167 turbin powietrznych farmy wiatrowej EURUS w miejscowości Juchitan, Oaxaca w Meksyku.
Firma CEMEX jest kreatorem tego projektu, opracowanego przez spółkę joint venture pomiędzy firmami CEMEX i ACCIONA. Firma ACCIONA sfinansowała, wybudowała i zarządza farmą. Część energii wytworzonej przez EURUS będzie zaspokajała około 25% potrzeb energetycznych firmy CEMEX w jej meksykańskich zakładach cementowych.
Instalację turbin wiatrowych w parku rozpoczęto w lipcu 2008 roku, a ich podłączenie do sieci energetycznej nastąpiło w lutym 2009 roku. Eksploatacja farmy rozpocznie się w nadchodzących tygodniach, po zakończeniu montażu turbin wiatrowych. Farma wiatrowa stanowi poważny wkład w globalny wysiłek realizowany przez firmę CEMEX. Celem projektu jest zmniejszanie śladu ekologicznego spowodowanego przez emisję CO2.
- Zakończenie instalacji turbin wiatrowych EURUS wskazuje, że Meksyk ma warunki do prywatnych inwestycji w projekty służące wytwarzaniu energii - powiedział Luis Farías, Wice Prezes ds. Energii i Zmian Klimatycznych w firmie CEMEX. - Dzięki przejrzystym ramom prawnym, stworzonym przez meksykańskie urzędy energetyczne oraz państwowe firmy z tej branży, możliwe było wykreowanie warunków koniecznych do zrealizowania największego projektu z zakresu wytwarzania energii wiatrowej w Ameryce Łacińskiej - dodał.
Farma EURUS położona jest w miejscowości Juchitan, w południowomeksykańskim stanie Oaxaca, w Przesmyku Tehuantepec. Zajmuje obszar o powierzchni 2,5 tys. hektarów. Jest to rejon znany ze swoich zasobów wiatrowych.
Szacuje się, że energia wytwarzana przez farmę EURUS wystarczy na pokrycie potrzeb energetycznych półmilionowego miasta meksykańskiego, umożliwiając redukcję emisji CO2 o około 600 tysięcy ton metrycznych rocznie. Stanowi to około 25 proc. całkowitej emisji generowanej przez taką społeczność.
EURUS będzie jedną z największych farm wiatrowych na świecie i drugą największą pod względem redukcji emisji zarejestrowaną w ramach Mechanizmu Czystego Rozwoju Narodów Zjednoczonych (Protokół Kioto).
Będzie odznaczała się jednym z najwyższych na świecie wskaźników redukcji emisji na zainstalowaną zdolność produkcyjną. Projekt stworzył podczas fazy budowlanej ponad 850 bezpośrednich miejsc pracy. Jego wpływ na gospodarkę regionu będzie odpowiadał wartości ponad 20 mln peso rocznie.