Nagroda CEMEX Building Award trafiła do Wrocławia
Zrewitalizowane Bulwary Dunikowskiego są jednym z najbardziej popularnych miejsc spacerowych we Wrocławiu. To co docenili mieszkańcy, zyskało także uznanie międzynarodowego jury. W tegorocznej edycji prestiżowej nagrody budowlanej CEMEX Building Award inwestycja została uhonorowana aż w dwóch kategoriach – jako najlepszy obiekt użyteczności publicznej oraz najlepszy obiekt w przestrzeni zbiorowej jako nagroda specjalna. Nagroda została wręczona 8 listopada w Meksyku.
Przyznawane od 27 lat wyróżnienie stanowi wyraz uznania dla najlepszych obiektów architektury na całym świecie, takich, w których przy udziale produktów CEMEX powstały dzieła innowacyjne, nowoczesne, a jednocześnie przyjazne środowisku i jak najlepiej służące społeczeństwu.
Nagrodzony projekt z Polski – wrocławskie Bulwary Xawerego Dunikowskiego to deptak spacerowo-widokowy wzdłuż rzeki Odry. Licząca ok. 800 m promenada nowy blask zyskała w latach 2015-2016. Wtedy to przeprowadzono całkowitą modernizację terenu wzdłuż rzeki. Wykonano ją według projektu architekta Piotra Żurawia.
W ramach zrealizowanych prac wybudowano kładkę pieszo-rowerową, tzw. pływający most, dzięki któremu spacerem, wzdłuż brzegu można przejść lub przejechać rowerem od mostu Piaskowego do Grunwaldzkiego. Przebudowano ścieżki i chodniki, zorganizowano przestrzeń rekreacyjną, nie zapominając przy tym o zieleni. W centralnej części deptaka, tuż nad rzeką, wybudowano amfiteatr z nabrzeżem pozwalającym zacumować niewielkim statkom.
Przebudowane bulwary to miejsce, w którym wrocławianie i turyści chętnie spędzają czas, w zadbanym otoczeniu i jednocześnie w harmonii z przyrodą. Celem jaki przyświecał inwestorowi było bowiem takie zagospodarowanie terenu, by utworzona przestrzeń użytkowa jak najlepiej wpisywała się w uwarunkowania naturalne. W zrealizowanym projekcie wykorzystane zostały nawierzchnie z betonu dekoracyjnego CEMEX, które idealnie połączono z kostką bazaltową, płytami granitowymi, czy betonem prefabrykowanym.
Na potrzeby modernizacji bulwarów zużyto ok. 800 m sześciennych betonu dekoracyjnego CEMEX. To materiał ekologiczny, który wpisuje się w idee zrównoważonego rozwoju. Warto podkreślić, że produkcja betonu wiąże się z niską emisją CO2, a nawierzchnia betonowa wykazuje wieloletnią trwałość. Po jej wyeksploatowaniu nawierzchnię wykonaną z naszego betonu można bezpiecznie dla środowiska rozebrać, a zużyty materiał ponownie wykorzystać.
Wrocławskie Bulwary Dunikowskiego w finale CEMEX Building Award rywalizowały z projektami z całego świata. W sumie do tegorocznego finału wytypowano 72 zrealizowane przedsięwzięcia, w tym dwa z Polski – oprócz nagrodzonych bulwarów, Polskę w finale reprezentował również Baltic Park Molo ze Świnoujścia.
Obiekty zrealizowane z wykorzystaniem produktów CEMEX Polska były także nagradzane przez międzynarodowe jury w ubiegłych latach – nagrody CEMEX Building Award zdobyły Tunel pod Martwą Wisłą w Gdańsku, Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki, Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, stadion PGE Arena w Gdańsku czy projekt budowy falochronu osłonowego dla portu zewnętrznego w Świnoujściu.
Rozwój i wdrażanie technologii materiałów budowlanych CEMEX należą do globalnej sieci współpracy między krajami w zakresie badań i rozwoju, której przewodniczy Centrum Badań CEMEX z siedzibą w Szwajcarii.