„Odpady to nie śmieci. To szansa, którą możesz wykorzystać” - debata z udziałem mieszkańców Chełma
W dobie zmian klimatu coraz większym zainteresowaniem cieszą się kwestie związane z ekologią i ochroną środowiska. Właśnie tym tematom poświęcone było spotkanie, na które mieszkańców Chełma zaprosił Cemex Polska.
W trakcie spotkania zaproszeni eksperci zaprezentowali przykłady wprowadzania w życie idei „Zero Waste”. Opowiedzieli też o tym, jak proste zmiany w codziennych nawykach pozwalają znacząco zmniejszyć ilość odpadów w domu, a także o najskuteczniejszych sposobach segregacji odpadów, przynoszących korzyści zarówno osobom indywidualnym, jak i całym społecznościom.
W wystąpieniach ekspertów nie zabrakło również informacji o zmianach w podejściu do produkcji i konsumpcji, wywołanych wdrażaniem modelu gospodarki o obiegu zamkniętym, oraz o związanych z tym procesem korzyściach ekonomicznych i ekologicznych. Goście wydarzenia poznali rozwiązania, które są już stosowane w Chełmie, a także plany na przyszłość dotyczące tego obszaru.
Paneliści wyjaśnili ponadto, jak paliwa alternatywne, takie jak RDF, pomagają zmniejszyć ilość odpadów na składowiskach oraz przyczyniają się do ograniczenia emisji CO2. Opowiedzieli także, co dzieje się z odpadami, których nie można segregować, jakie technologie pomagają je przetwarzać oraz jak lokalne firmy dbają o przejrzystość i bezpieczeństwo procesu.
– Każdy z nas może przyczynić się do ograniczenia ilości odpadów wytwarzanych w naszych domach. Kluczowe są tutaj świadome decyzje zakupowe – wybór produktów trwałych i wielokrotnego użytku – oraz kreatywne podejście do ponownego wykorzystywania przedmiotów. Przykładem może być inicjatywa w naszej firmie, w ramach której pracownicy przynoszą rzeczy, których już nie potrzebują, dając im drugie życie. Dzięki temu np. ubrania trafiają do osób, które mogą z nich skorzystać. Ponadto w gospodarce odpadami obowiązuje hierarchia, w której recykling i odzysk energii są priorytetowe. Termiczne przekształcanie odpadów pozwala efektywnie wykorzystać ich potencjał
energetyczny. Na końcu tej hierarchii znajduje się składowanie – obecnie najmniej pożądana i najdroższa forma zagospodarowania odpadów. Naszym celem powinno być jej maksymalne ograniczenie – mówiła Małgorzata Masłowska-Bandosz z Agencji Ekomarketingu i Edukacji ABRYS, która poprowadziła debatę.
W wydarzeniu wzięli udział eksperci: Tadeusz Radzięciak - Dyrektor Pionu Produkcji i Technologii Cementu, członek zarządu Cemex Polska i Dyrektor Cementowni Chełm, dr inż. Bożena Środa, reprezentująca Stowarzyszenie Producentów Cementu, Jakub Oleszczuk z MPGK Chełm, Grzegorz Czop i Paweł Zgardziński z firmy Kom-Eko oraz Monika Ciopcińska, przedstawicielka Zero Waste Lublin. Rozmowa ze wspomnianymi ekspertami była doskonałą okazją do poszerzenia wiedzy i zadania im pytań na temat gospodarki o obiegu zamkniętym.
Dr inż. Bożena Środa ze Stowarzyszenia Producentów Cementu oraz Tadeusz Radzięciak reprezentujący Cemex Polska podzielili się z mieszkańcami wiedzą z zakresu paliw alternatywnych, wykorzystywanych przy produkcji cementu. Zgromadzeni goście dowiedzieli się, że wykorzystywanie paliw RDF jest jednym ze sposobów zagospodarowania odpadów dzięki ich potencjałowi energetycznemu. Uczestniczący w spotkaniu mieszkańcy Chełma poznali także odpowiedzi na pytania dotyczące rodzaju paliw wykorzystywanych w cementowni oraz ich badania pod kątem wpływu na jakość powietrza w Chełmie. Specjaliści branży cementowej podkreślili, że dzięki procesowi wykorzystywania odpadów jako paliw w cementowniach, nie trafiają one na składowiska, na których mogłyby przeleżeć dziesiątki, jeśli nie setki lat.
– Przemysł cementowy w Polsce ma już 25-letnie doświadczenie w stosowaniu paliw alternatywnych i obecnie jesteśmy liderem w Europie pod względem udziału ciepła wytwarzanego z tych paliw. Głównym paliwem alternatywnym wykorzystywanym w cementowniach jest tzw. RDF, czyli stałe paliwo rozdrobnione, produkowane głównie na bazie odpadów komunalnych. Stanowi ono około 90% wszystkich paliw alternatywnych zużywanych obecnie w cementowniach w Polsce. Odpady, z których produkuje się RDF są odpowiednio sortowane w instalacjach i rozdrabniane, a następnie takie paliwo trafia do cementowni. Co ważne, około 10 proc. odpadów komunalnych wytwarzanych w Polsce trafia do cementowni i jest w nich przetwarzane na energię – mówiła dr inż. Bożena Środa z SPC.
Wystąpienia ekspertów nie dotyczyły tylko teorii. Pojawiło się też wiele konkretnych porad, jak zmniejszyć ilość odpadów, lepiej segregować śmieci i ograniczyć negatywny wpływ na środowisko.
Dzięki praktycznym wskazówkom, mieszkańcy Chełma uzyskali odpowiedzi na nurtujące ich pytania dotyczące segregacji odpadów czy środowiskowych inicjatyw lokalnych instytucji i społeczności. Uczestnicząc w debacie mogli sobie uświadomić, że swoim działaniem realnie wpływają na najbliższe otoczenie i środowisko.
Po zakończeniu dyskusji, organizatorzy zaprosili uczestników na zdrowy, ekologiczny poczęstunek. Odbyły się także warsztaty, podczas których można było samodzielnie przygotowywać gadżety w stylu „zero waste”.
Debata to część kampanii edukacyjnej o paliwach alternatywnych prowadzonej przez Cemex Polska. Cementownia w Chełmie jest liderem w Polsce w wykorzystaniu energii pochodzącej z paliw alternatywnych do produkcji klinkieru.
O Cemex
Cementownia Chełm należąca do Cemex Polska realizuje liczne projekty społeczne, m. in. z zakresu edukacji przyrodniczej i bezpieczeństwa, kultury oraz wspierające aktywny i zdrowy tryb życia wśród lokalnej społeczności.
Cemex to globalna firma z branży materiałów budowlanych, która troszczy się o lepszą przyszłość, dzięki zrównoważonym produktom i rozwiązaniom. Poprzez nieustanne innowacje oraz szeroko zakrojone prace badawcze i rozwojowe, firma dąży do osiągnięcia neutralności klimatycznej. Cemex to lider gospodarki o obiegu zamkniętym w sektorze budowlanym, a dzięki wdrażaniu nowych technologii, jest również pionierem w zakresie wykorzystania paliw alternatywnych i surowców wtórnych w procesach produkcyjnych. Cemex oferuje cement, beton towarowy, kruszywa oraz rozwiązania urbanizacyjne na rozwijających się rynkach całego świata, a międzynarodowy zespół świadczy na rzecz klientów wysokiej jakości usługi, wykorzystując technologie cyfrowe. Więcej informacji na www.cemex.pl