Oświadczenie CEMEX Polska
Zarząd CEMEX Polska Sp. z o.o. („Spółka”) informuje, że Sąd Apelacyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 27 marca 2018 r. nałożył na Spółkę karę w wysokości około 69, 432 mln zł za udział w niedozwolonym porozumieniu naruszającym prawo konkurencji na rynku cementu szarego w Polsce. Kara ta została obniżona o 24, 458 mln zł w stosunku do kary nałożonej w tej sprawie przez sąd I instancji. Obniżając karę Sąd Apelacyjny podzielił argumenty Spółki zawarte w apelacji z dnia 8 maja 2014 r. w szczególności o jej biernym, drugorzędnym znaczeniu w powyższym porozumieniu oraz krótszym okresie trwania naruszenia prawa konkurencji niż przyjął Prezes UOKiK w swojej decyzji z grudnia 2009 r.
Oprócz Spółki Sąd Apelacyjny w tym samym wyroku, nałożył kary na 5 innych polskich producentów cementu.
Spółka po zapoznaniu się z pisemnym uzasadnieniem wyroku Sądu Apelacyjnego rozważy wniesienie od tego wyroku kasacji do Sądu Najwyższego. Wniesienie przez Spółkę kasacji na tym etapie uznajemy za bardzo prawdopodobne.
Spółka utworzyła na cel kary w grudniu 2013 r. odpowiednią rezerwę księgową pokrywającą w całości kwotę kary zasądzonej przez Sąd Apelacyjny.
Powyższy wyrok dotyczy okresu od 1998 r. do czerwca 2006 r. tj. czasu poprzedzającego pełną integrację polskich operacji byłej grupy RMC z koncernem CEMEX, jako ich nowym właścicielem. CEMEX przejął polskie operacje RMC w II połowie 2005 r. Pełna integracja organizacyjna polskich operacji byłego RMC z CEMEX nastąpiła dopiero w 2006 r. Począwszy też od 2006 r. CEMEX Polska wdrożyła szeroki program compliance mający na celu wzmocnienie gwarancji działania polskich Spółek CEMEX zgodnie z prawem konkurencji. Program ten obejmuje m.in. restrykcyjne regulacje wewnętrzne z zakresu prawa konkurencji, regularne szkolenia oraz audyty dotyczące przestrzegania przez Spółkę i jej pracowników prawa konkurencji.
Podkreślamy, że w ostatnich kilku latach Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów („UOKiK”) wielokrotnie szczegółowo sprawdzał stan konkurencji na rynkach cementu, betonu i kruszyw, na których działa Spółka. Sprawdzanie to odbywało się w ramach rutynowej polityki UOKiK prewencyjnego monitoringu stanu konkurencji na ww. rynkach. CEMEX Polska ściśle współpracowała z UOKiK przy tym monitoringu udzielając obszernych informacji o swojej działalności na tych rynkach. UOKiK nie stwierdził w ramach tego monitoringu żadnych praktyk naruszających prawo konkurencji w odniesieniu do działalności Spółki na badanych przez niego rynkach.
Zapewniamy, że CEMEX Polska przykłada w swojej działalności ogromną wagę do wysokich standardów w zakresie prowadzenia działalności biznesowej, w szczególności do prowadzenia własnej działalności w pełni zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.
Oswiadczenie_dotyczace_wyroku_Sadu_Apelacyjnego_w_sprawie_UOKiK_FINAL.pdf