Ochrona zapylaczy
Ochrona pszczół i trzmieli w CEMEX Polska
Pszczoły to pracowite i pożyteczne owady. Jak podaję Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), zapylają one aż 70% gatunków, które stanowią 90% naszego pożywienia. Bez nich życie na Ziemi byłoby niemożliwe. Jednak na pszczoły czeka we współczesnym świecie wiele niebezpieczeństw spowodowanych m. in. degradacją środowiska i stosowaniem środków ochrony roślin. Jak donoszą badacze i organizacje pozarządowe zajmujące się ochrona przyrody w Polsce ponad 200 gatunków pszczół zagrożonych jest wyginięciem. Dane te są wysoce niepokojące, dlatego też tak istotna jest edukacja ekologiczna o pszczołowatych i projekty ich ochrony. W CEMEX od 2014 roku prowadzimy program „Pszczoły i trzmiele nasi przyjaciele” obejmuje szereg inicjatyw dla zapylaczy, dzięki któremu pomagamy pszczołowatym na terenie wielu gmin, w których znajdują się nasze zakłady.
Program ochrony pszczołowatych w szkołach
Wraz z Fundacją Siłaczka specjalnie dla dzieci i młodzieży z lokalnych społeczności zamieszkujących okolice naszych zakładów przeprowadziliśmy warsztaty przyrodnicze, których ideą było zapoznanie uczestników ze światem pszczołowatych oraz zwrócenie uwagi na bardzo ważną rolę pełnioną przez zapylacze na naszej planecie. Ponadto zorganizowaliśmy pokazowe zajęcia dla nauczycieli stanowiące bazę do realizacji podobnych lekcji podczas całego roku szkolonego.
Z myślą o edukacji najmłodszych w 2020 roku wraz z Fundacją Siłaczka wydaliśmy podręcznik o świecie pszczołowatych, w formie scenariuszy przeznaczonych do realizacji podczas lekcji przyrody. Publikacja to nie tylko wiedza merytoryczna, ale również liczne przykłady gier i zabaw zachęcających dzieci do kontaktu z naturą. Do książki dołączona jest płyta z prezentacją multimedialną oraz gotowe do wydruku karty pracy i zabaw.
Dodatkowo w ramach projektu „Pszczoły i trzmiele, nasi przyjaciele” utworzyliśmy w szkolnych ogrodach klomby z roślinami użytkowymi dla pszczołowatych, a obok ulokowaliśmy hotele dla owadów, czyli drewniane domki imitujące owadom naturalne schronienia i stanowiące potencjalne miejsce ich gniazdowania. Kąciki dla owadów nie tylko wspomagają zapylacze, ale są również miejscem, gdzie nauczyciele mogą przeprowadzić zajęcia plenerowe o pszczołowatych.
Łącznie w ramach programu „Pszczoły i trzmiele nasi przyjaciele” zorganizowano blisko 50 warsztatów przyrodniczych, w których wzięło udział prawie 1000 osób, a w szkolnych ogrodach utworzono 8 miejsc przyjaznych owadom.
Program ochrony pszczołowatych w zakładach CEMEX Polska
By zakłady produkcyjne CEMEX Polska stały się atrakcyjne nie tylko dla dzikich pszczół, ale także trzmieli i motyli wraz z Fundacją Siłaczka w sześciu naszych lokalizacjach – w Chełmie, Warszawie, Pruszkowie, Krakowie i Gdańsku utworzyliśmy tzw. kąciki dla owadów, czyli miejsca przyjazne zapylaczom. Na terenie Cementowni i Wytwórni Betonu Towarowego zasadziliśmy rośliny miododajne dostarczające zapylaczom pożywienia, postawiliśmy hotele dla owadów zapewniające im miejsce schronienia i odpoczynku oraz zamontowaliśmy tablice edukacyjne z informacjami o znaczeniu zapylaczy i czekających na nie zagrożeniach, by edukować i zachęcać do ochrony pszczół naszych pracowników, podwykonawców i wszystkich odwiedzających zakłady.
Dodatkowo w Cementowni Chełm, wraz z Fundacją Kwietna oraz firmą Łąki Kwietne, utworzyliśmy dwie łąki o łącznej powierzchni około 8 000 m2. Wśród wysianych roślin znalazły się liczne rodzime gatunki miododajne, zarówno jednoroczne, jak i wieloletnie, charakteryzujące się różnorodnością barw, kształtów i zapachów, które zapewnią zapylaczom bazę pokarmową przez cały sezon, a ponadto będą retencjonować wodę i wyłapywać z powietrza pyły i szkodliwe substancje wpływając tym samym na lepszą jego jakość. Dodatkowo w pobliżu jednej z łąk posadowiliśmy pięć uli, którymi na co dzień opiekuje się Nadbużański Związek Pszczelarzy w Chełmie. Na terenie cementowni postawiliśmy również dwie tablice edukacyjne dotyczące znaczenia łąk kwietnych oraz pszczoły miodnej.
Nie zapominamy również o edukacji ekologicznej naszych pracowników - świadomi i zaangażowani ludzie to gwarancja skuteczności działań wspierających realizację celów zrównoważonego rozwoju. Dlatego też regularnie, przy okazji świąt ekologicznych lub komunikacji o inicjatywach podjętych przez firmę w celu ochrony zapylaczy, podkreślamy znaczenie pszczół w przyrodzie oraz zachęcamy do wspierania ich w przydomowych ogrodach i na balkonach, do czego zapraszamy również i Państwa.